Dzisiaj jest wtorek, 5 listopada 2024 roku

Sekcja piłki nożnej 1945 - 2016


W Klubie na przestrzeni 70 lat działały następujące sekcje: piłki nożnej, siatkówki, lekkoatletyczna, tenisa stołowego, koszykówki i turystyczno-motorowa.  Przy czym, tylko sekcja piłki nożnej w tym okresie, prowadziła swoją działalność nieprzerwanie.

Początki tej sekcji to marzec 1945 roku, w którym drużyna piłkarska rozgrywa pierwsze mecze towarzyskie. W 1946 roku Klub Sportowy „Wicher” zostaje zgłoszony do rozgrywek klasy B prowadzonych przez Warszawski Okręgowy Związek Piłki Nożnej. Na zakończenie sezonu drużyna zajęła 18 miejsce na 24 drużyny uczestniczące w rozgrywkach. W sezonie 1947/48 drużyna występuje w grupie III klasy B. Układ tabeli na zakończenie sezonu przedstawiał się następująco:

1 Żyrardowianka   10        19:1        44:14
2 Ursus               10        12:8        27:24   
3 Radość             10        9:11        30:20
4 Świt Nowy Dwór 10        8:12        13:23
5 KS Okęcie W-WA10        8:12        18:28
6 KS Wicher Grójec10        4:16        14:32

W roku 1952 (rozgrywki prowadzone systemem wiosna – jesień), drużyna uzyskuje awans do klasy A województwa mazowieckiego. „Trybuna Mazowiecka”  w relacji z półmetka rozgrywek w dniu 17 czerwca 1952 roku zamieszcza skład ówczesnego zespołu. Prezentuje się on następująco: Leżanski (br), Krawczyński, Kabański, Średnicki, Zasiewski, Gogol, Chmielewski, Budzyński, Rudzki, Sobczak, Tecław, Kazana, Pulkowski.
  
Sezon 1954 i 1955 jest bardzo bogaty w sukcesy drużyny piłkarskiej. Występuje ona w eliminacjach  Pucharu Polski, wygrywając w pierwszym meczu z Kolejarzem Ostróda 2:1, awansując w ten sposób do 1/32 finału. W następnej rundzie drużyna spotyka się ze Stalą Radom i po wyrównanej grze ulega gościom z Radomia 1:0. Również w kolejnym sezonie  zespół dochodzi do 1/32 Pucharu Polski. Tym razem przegrywa mecz o awans do 1/16 z Gwardią Gdańsk 0:2. Drużyna przegrywa również mecz o awans do III ligi z drużyną Żyrardowianki.

Na zakończenie sezonu 1960/61 drużyna zajmuje I miejsce w jednej z dwóch grup  klasy „A” i wywalcza upragniony od lat awans do klasy okręgowej, (odpowiednika dzisiejszej III ligi). Sukces w postaci występów na III-ligowych boiskach należy zawdzięczać trenerowi Kazimierzowi Łabędzie oraz prezesowi Stanisławowi Peszkowi. Zawodnicy, którzy wywalczyli awans do klasy okręgowej to: Mieczysław  Maliszewski, Jerzy Sobczak, Bogdan Uznański, Ryszard Nowakowski, Wacław Czempiński, Bogusław Gładek, Tadeusz Dziubiński, Dariusz Samborski, Zygmunt Kobylański, Tadeusz Podgórski, Józef Majewski, Zdzisław Dudek, Radosław Pawlak i Tadeusz Feszter. Jak

W 1961 roku Warszawski Okręgowy Związek Piłki Nożnej organizuje Turniej Miast z okazji 40-lecia swojego istnienia. Drużyna LKS „Mazowsze” Grójec wygrywa dwa pierwsze mecze z drużynami z Piaseczna 2:1 i Grodziska Mazowieckiego 3:1, awansując do 1/4 finału, w którym przegrywa 2:1 z drużyną z Sochaczewa. Z okazji 40-lecia WOZPN następujący działacze dostali odznaczenia: Stanisław Peszek, Mieczysław Średnicki, Michał Ejmocki, Stanisław Grzanka, Tadeusz Krawczyński, Tadeusz Godusławski. Klub otrzymuje również pamiątkowy dyplom za aktywny wkład w rozwój piłkarstwa na terenie województwa  warszawskiego.

W 1963 roku z pracy w Klubie rezygnuje trener Łabęda, a jego miejsce zajmuje Ryszard Kulesza – późniejszy selekcjoner reprezentacji Polski. Za jego kadencji drużyna odnosi duży sukces i zajmuje I miejsce w rundzie jesiennej sezonu 1964/65. Na zakończenie rozgrywek „Mazowsze” zajęło III miejsce, za stołeczną Skrą i Legią. W tym sezonie również drużyna zajmuje I miejsce w akcji „Fair Play”. W czerwcu 1965 roku z Klubu odchodzi Ryszard Kulesza. 

W sezonie 1966/67 zespół zajmuje ostatnie, 12 miejsce, co wiąże się z degradacją do klasy A. Drużyna w tej klasie występuje przez jeden sezon, a w  następnym sezonie tj. 1967/68 spada do klasy B. W tym czasie Zarząd Klubu angażuje ponownie trenera Kazimierza Łabęde, który w sezonie 1969/70 wprowadza zespół do klasy A.

W połowie lat sześćdziesiątych Klub nawiązuje pierwsze kontakty międzynarodowe. W 1966 roku na otwarcie nowo powstałego stadionu  „Mazowsze” rozgrywa mecz z drużyną Spartak Radotin z Czechosłowacji. W tym samym roku rozegrano mecz pomiędzy reprezentacją Ludowych Zespołów Sportowych województwa warszawskiego, a reprezentacją Ludowych Zespołów Sportowych Bułgarii. W składzie reprezentacji województwa warszawskiego wystąpiło pięciu zawodników Mazowsza Grójec: Ryszard Nowakowski, Stanisław Radkiewicz, Radosław Pawlak, Henryk Chmurzewski oraz Dariusz Samborski. W 1971 roku pierwsza drużyna piłkarska wyjeżdża do Czechosłowacji, gdzie rozgrywa spotkania towarzyskie z TJ SO FN Kladno, TJ VCHZ Pardubice, VTJ Dukla Slany oraz Spartakiem Radotin.

W 1975 roku drużyna „Mazowsza” Grójec przebywała w Niemieckiej Republice Demokratycznej. Rozegrano trzy spotkania towarzyskie z drużynami grającymi w odpowiedniku naszej ligi międzywojewódzkiej. Wszystkie trzy spotkania zakończyły się zwycięstwem naszej drużyny.
 
W sezonie 1974/75 duży sukces odnotowała drużyna juniorów, która awansowała z klasy A do Warszawskiej Ligi Juniorów.

Po reformie administracyjnej z 1975 roku drużyna „Mazowsza”  występuje w rozgrywkach prowadzonych przez nowo powstały Radomski Okręgowy Związek Piłki Nożnej. 

Na przestrzeni lat 1976-94 zespół piłkarski gra głównie na poziomie ligi okręgowej, z wyjątkiem sezonu 1982/83, jak również 1986/87 i 1987/88, kiedy to zespół grał w klasie A.

W sezonie 1994/95 „Mazowsze” awansuje do nowo powstałej ligi makroregionalnej, która swoim zasięgiem obejmuje ówczesne województwa: radomskie, lubelskie i bialskopodlaskie. Trenerem beniaminka w IV lidze zostaje Andrzej Prawda. Trzon zespołu stanowią: Mirosław Łukiewicz,  Adam Tadzik, Paweł Gaik, Krzysztof Samborski, Marcin Pawlak,  Wiesław Krawczyk, Sławomir Wojciechowski, Cezary Baranowski, Robert Nojek, Dariusz Kostrzewski, Andrzej Macieńko, Witold Lisicki, Piotr Kierszniewski, Krzysztof Wierzbicki oraz Hubert Baranowski.

W tym sezonie piłkarze „Mazowsza” wywalczyli również Puchar Polski na szczeblu okręgu radomskiego. W finałowym pojedynku, na własnym stadionie, w obecności 1,5 tys. widzów,  pokonali MG MZKS Kozienice 2:1. Bramki dla gospodarzy zdobyli: Marcin Pawlak i Dariusz  Kostrzewski. W kolejnej rundzie „Mazowsze” przegrywa 1:0 z rezerwami Legi Warszawa i odpada z tych rozgrywek.

30 sierpnia 2000 roku grójecka drużyna rozgrywa mecz towarzyski z przygotowującą się do eliminacji Mistrzostw Świata w Korei reprezentacją naszego kraju. Bramkę honorową  dla naszej drużyny, po przepięknym strzale z dystansu zdobywa Konrad Główka.

W sezonie 2001/2002 zespół z Grójca zajmuje pierwsze miejsce  w jednej z dwu grup IV ligi mazowieckiej i po barażach z drużyną z Łomianek uzyskuje historyczny awans do III ligi. Pierwszy sezon w III lidze drużyna „Mazowsza”, pod wodzą trenera Oblewskiego kończy na 7 miejscu. Kolejnymi trenerami zespołu na tym poziomie rozgrywkowym w kolejnych dwóch sezonach byli: Andrzej Prawda, Artur Kupiec oraz Marek Zub.

Ostatnim dużym sukcesem grójeckiego Klubu jest awans w 2004 roku do rozgrywek Pucharu Polski na szczeblu centralnym, gdzie nasza drużyna pod wodzą trenera Andrzeja Prawdy zmierzyła się z 8-krotnym mistrzem Polski i 12-krotnym zdobywcą Pucharu Polski – Legią Warszawa, Pogonią Szczecin oraz II-ligowym wówczas Świtem Nowy Dwór Mazowiecki. W swojej grupie „Mazowsze” z dorobkiem 6 punktów zajęło III miejsce.

Sezon 2004/05 pierwsza drużyna „Mazowsza” zakończyła na 9 pozycji, a reaktywowana w roku 2000 drużyna rezerw na 11 miejscu w Mazowieckiej Lidze Seniorów (V liga). W kolejnych 3 sezonach zespół występuje w III lidze zajmując następujące miejsca:

Sezon 2005/2006 3 miejsce - Trener Witold Mroziewski, Artur Kupiec
Sezon 2006/2007 9 miejsce - Trener Zbigniew Podsiebierski, Marcin Sasal
Sezon 2007/2008 13 miejsce -Trener Marcin Sasal, Konrad Główka

Niestety w kolejnym trzecioligowym sezonie (2008/2009) klub dosięgają kłopoty finansowe, co ma odzwierciedlenie w wynikach pierwszego zespołu. Mimo ambitnej postawy drużyny złożonej w dużej mierze z wychowanków oraz przy dużym zaangażowaniu trenera Konrada Główki nie udało się utrzymać             III –ligowego bytu.

Czwartoligowy sezon (2009/2010) piłkarze rozpoczynają  pod wodza trenera Jana Makowieckiego. Odmłodzony zespół oparty na wychowankach  włącza się do walki  o powrót na trzecioligowe boiska. Niestety przegrywa rywalizacje z wyśmienicie dysponowaną Bronią Radom, ostatecznie zajmując czwarta lokatę. Na osłodę pozostaje sukces juniorów, którzy pod wodza Rafał Sobczyka awansują do Mazowieckiej Ligi Juniorów Starszych.

W jubileuszowym 65-tym sezonie piłkarskim 2010/2011, klub posiada następujące zespoły piłkarskie:
Pierwszy zespół – IV liga grupa II
Tr. Robert Radoński kier. druż. Marian Iwański
Drużyna rezerw – Klasa „A” Radomski OZPN
inst. Rafał Sobczyk kier. druż Artur Kukułka
Drużyna r.1992 – Mazowiecka Liga Juniorów Starszych
Tr. Kamil Sarniak, kier druż. Robert Nojek
Drużyna r.1994 – Radomska Liga Juniorów Mł.- inst. Rafał Sobczyk
Drużyna r.1996 – Radomska Liga Trampkarzy - inst. Piotr Samoraj
Drużyna r.1998 – Warszawska Liga Młodzików - trener Sebastian Sieńko
Drużyna r.2000 – Warszawska Liga Orlików 7-osobowych – trener Konrad Główka
W kolejnych czterech sezonach drużyna występuje w IV Lidze Mazowieckiej zajmując następujące miejsca:
Sezon 2011/2012  7 miejsce - Trener Robert Radoński, Dariusz Modzelewski
Sezon 2012/2013  9 miejsce - Trener Dariusz Modzelewski, Sławomir Baćmaga, Bolesław Strzemiński.
Sezon 2013/2014 13 miejsce –Trener Bolesław Strzemiński, Andrzej Prawda
Sezon 2014/2015 16 miejsce –Trener Andrzej Prawda, Paweł Gaik

Szesnasta lokata na zakończenie sezonu 2014/15 oznacza spadek drużyny do Radomskiej Ligi Okregowej. Podobnie, jak i 5 lat wcześniej, kiedy to drużyna seniorska spada do niższej klasy rozgrywkowej wspaniałą rundę rozgrywają juniorzy starsi, którzy po raz drugi pod wodza wychowanka Klubu – Rafała Sobczyka – awansują na szczebel wojewódzki. Najmłodsze roczniki 2004 oraz 2005 prowadzone przez Konrada Gółwkę odnoszą sporo sukcesów w rozgrywkach ligowych, ale przede wszystkim w turniejach zarówno halowych, jak i organizowanych na boiskach otwartych. Wśród nich m.in. I miejsce w  prestiżowym turnieju rocznika 2005’ „Piłkarski Piknik w Sielance” (rok wcześniej II miejsce rocznik 2004’)

W lipcu 2015 roku Zarząd klub powierza funkcję trenera Konradowi Główce, który wspomagany przez wieloletniego kierownika drużyny Mariana Iwańskiego podejmuje się po raz drugi odbudowy drużyny seniorskiej.

Drużyna seniorów w rozgrywkach o mistrzostwo Campeoon.pl Ligi Okręgowej w sezonie 15/16 przyjmuje lokalny charakter. Prawie wszyscy zawodnicy to wychowankowie Klubu bądź mieszkańcy naszej gminy. Zespół świetnie wypada w rundzie jesiennej, po której zajmuje pierwsze miejsce w tabeli. Trzon zespołu stanowią doświadczeni zawodnicy Tomasz Jaskólski, Mariusz Lisiecki, Cezary Przybylski, Rafał Sobczyk, Damian Karls oraz Daniel Złoch. Jak również spora grupa zawodników młodszego pokolenia: Arkadiusz Gałka, Seweryn Kalinowski, Daniel Wierzbicki, Oskar Kasperek, Dominik Dąbrowski, Jakub Drewicz, Michał Dusiński, bracia Mikołaj i Daniel Nojkowie oraz najlepszy strzelec drużyny Rafał Sobczak.

Udana runda jesienna rozbudziła nadzieje na szybki powrót na IV-ligowe boiska, jednak plaga kontuzji, która wykluczyła z gry pięciu podstawowych zawodników stanęła na przeszkodzie, aby w rundzie wiosennej zająć miejsca premiowane awansem.

Na zakończenie kolejnego jubileuszowego 70-tego sezonu 2015/2016 nasze  stowarzyszenie posiada 8 drużyn, w tym 7 młodzieżowych (najwięcej w swojej dotychczasowej historii).

Występują one w następujących kategoriach wiekowych:
Drużyna seniorów- 6 miejsce Campeon.pl Radomska Liga Okręgowa
Tr. KONRAD GŁÓWKA KIER. DRUŻ MARIAN IWAŃSKI

Rocznik 98’ i 99’ – 2 miejsce I Mazowiecka Liga Juniorów Str. 
Tr. RAFAŁ SOBCZYK KIER. DRUŻ. SŁAWOMIR SIWIEC

Rocznik 2000’ i 2001’ –  2 miejsce Radomska Liga Juniorów Mł.
TR. MATEUSZ KALINOWSKI

Rocznik 2002’ i 2003’ – 4  miejsce Radomska Liga Trampkarzy.
DANIEL ZŁOCH

Rocznik 2004’ – 2 miejsce I Radomska Liga Młodzików.
Tr .KONRAD GŁÓWKA

Rocznik 2005’  i 2006 ‘ – 2 miejsce I Radomska Liga Orlików.
Tr. KONRAD GŁÓWKA
 
Rocznik 2007’ i 2008’ – 4 miejsce I Radomska Liga Żaków.
TR. DANIEL ZŁOCH

Rocznik 2009’ i 2010’ – drużyna naborowa
TR. SEBASTIAN SIEŃKO ORAZ KRZYSZTOF KOZŁOWSKI

Na podstawie materiałów zebranych przez M. Maliszewskiego oraz archiwum klubu opracował: Artur Kukułka

Wydanie uzupełnione i poprawione o materiały pochodzące ze zbiorów Mariana Iwańskiego.

Grójec, lipiec 2016     

Wspierają nas



Grojec24.net - Grójec i Powiat Grójecki

Mamy zielony certyfikat PZPN


PZPN wyróżnił akademię GKS Mazowsze Grójec „zielonym certyfikatem”, który przyznawany jest klubom prowadzonym według wysokich standardów organizacyjnych i szkoleniowych.



Wkrótce

SOBOTA, 9 LISTOPADA

Seniorzy - liga okręgowa: Zawisza Sienno - Mazowsze Grójec 13.30